Application of lessons from the following sources:
- Book: the four day work week: batch processing
- Book: Early retirement extreme: cut unnecessary cost in a departments of life
- Lukas and wife, Neil and wife: they save a ton of money on food every month by only eating out once or twice a week
Outcome: 5 days worth of meals prepared in two hours
- Total cost: USD35
- Cost per meal: USD7
- Variety
- 1 rice
- 1 fish
- 1 vegetable and tofu
- 2 hours to prepare